Twitter API Güncellendi! Örnekler Patladı!

Ancak korkmaya, endişelenmeye ve kara kara düşünmeye gerek yok 🙂 Rahatlayın ve kendinizi bana bırakın…

Buradan sizinle oAuth Twitter API’sini kullanarak kendi uygulamalarımızdan yada web sitelerimizden nasıl twit atacağımız yada okuyağımızla ilgili yazılar paylaşmıştım.

Twitter yeni API uygulamasını tamamen devreye almış, bu kapsamda da önceki sürüm API uygulamasını devre dışı bırakmıştır. Ben gerekli araştırma ve geliştirmeleri yapıp olayı çözdüm. Hatta şu an aşağıda sitemde çalışan canlı uygulamayı da görebilirsiniz. Alın işte çalışıyor, çalıştırdım:
http://bahadir.almaci.com/oauth/

Burada aslında değişiklikler arka planda gerçekleşmiş olup, bizim kullanımımızı temelde çok etkileyen değişiklikler olmamıştır. Şu aşamada bizim örneklerimizin çalışmamasının en büyük nedeni POST ve GET işlemlerin geri dönüş değerlerinde XML formatının çöpe atılıp yanlızda JSON formatının bırakılmasıdır.

Öğrendiklerimiz temelde aynı kalacak. Hatta POST işlemlerimizde herhangi bir değişiklik de yapmamız gerekmeyecek. Sadece Twitter’dan istek yaparken kullandığımız Resource URL’lerimiz tamamen değişti.

Resorce URL’lerimizin hepsini değiştiriyoruz. Örneğin eskiden aşağıdaki gibi olan Resource URL’miz:
http://twitter.com/account/verify_credentials.xml
Aşağıdaki gibi değişti:
https://api.twitter.com/1.1/account/verify_credentials.json
Dikkat ederseniz “account/verify_credentials” kısmı aynı. Uzantı .xml yerine .json oldu ve baş taraf değişti.

İkinci yapacağımız işlem de, artık gelen verinin XML değil, JSON olduğunu göz önüne alarak gelen JSON verisini okuyup içerisinden bize gerekli olan bilgileri almak olacak.

Konuyla ilgili olarak bir sonraki makalemde örnekler vereceğim. Örneklerde de göreceğiz, aslında çok da iyi olmuş bu şekilde. XML’in hammallığından kurtuluyoruz.

“Twitter API Güncellendi! Örnekler Patladı!” üzerine 3 düşünce

  1. Size ulaşmak istiyorum Bahadır abi ama iletişim kısmı sanırım çalışmıyor.Benim mailden bana ulaşabilir misiniz?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir