Dizüstüm/Bilgisayarım Çok Yavaş :'(

Genelde artık çoğumuzun laptopu var. Laptopu iş için, özellikle de ağır uygulamalar ile kullananlarımızın çoğu yavaşlıktan şikayetçidir. Yavaşlık sorunu için de yapılan şey çoğunlukla RAM Upgrade’i olur. PC’lerde de genellikle bu şekildedir. Yavaşlığın hep RAM azlığından kaynaklandığı yanlışına düşeriz.

İşte burada bilinmesi gereken şudur ki, yavaşlığın kaynağı HDD’nin belli bir noktadan sonra darboğaza düşmesidir. Size belli bir miktar veri gerekiyor fakat HDD’niz istediğiniz sürede bu veriyi size temin edememekte ve bekletmektedir. Bu durumda herzaman ya bilgisayar yavaş (işlemci) olur ya da RAM azdır. Hep bunlara suç atılır.

Ancak orada gizli gizli durmuş bunları izlerken gülen bir HDD vardır ki, işte aslında bütün o yavaşlığın arkasındaki melun yaratıktır kendisi. Biraz deneyimli kullanıcılar, bazı 3rd parti uygulamalarla bilgisayarı temizlerler, disk birleştirme yazılımlarını kullanırlar filan, bir süre biraz hızlanır bilgisayar ama sonra yine aynı şeyler.

Neyse sadede geliyorum. Laptop kullanıcılarına tavsiyem en kısa zamanda laptoplarındaki HDD’leri SSD (Solid State Disk) ile değiştirmeleridir. Performans artışına inanamayacaklar. PC kullanıcıları ise eğer isterlerse SSD alabilirler. Ama isterlerse de anakartları destekliyorsa RAID yapısını kurabilirler.

Şu an Windows Vista / 7 ve daha üstü işletim sistemlerinde standart tek HDD’li sistemlerde Disk Performansı maksimum 5.9 çıkmaktadır. Yalnızca bir SSD upgrade ile bunu en azından 7.6‘ya çıkarmak mümkün.

PC kullanıcılarına tavsiyem en azından RAID1 konfigürasyonuna geçmeleridir. 4 diskli bir RAID10 yapısı çok süperdir. Hele de 4 SSD diskli RAID10 yapısıyla uzay performansı alabilirsiniz.

Not: SSD diskler halen daha çok pahalı 🙁

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir