Sosyal iş ağı: Nedir?

Öncelikle “sosyal ağ” ile “sosyal iş ağı” kavramlarını birbirinden ayırmak gerekiyor.

Sosyal iş ağları dendiğinde akla hemen “tanıdık çevresi” kavramı gelir. İstatistikler gösteriyor ki bugün işlerimizin çoğunu tanıdık eş-dost-arkadaş çevremiz dediğimiz kişisel ilişkilerimiz vasıtasıyla buluyoruz. Sosyal iş ağları işte bu ‘tanıdık çevresi’nin, günümüz standartları ve online teknolojiler üzerinden ilerleyen aktif bir profesyonel çevreyi oluşturmasını sağlayan sistemlerdir. Mezun olduğumuz okuldan çalıştığımız işlere, tanıdığımız kişilerden, daha önceki iş tecrübelerimize, gerçekleştirdiğimiz projelere kadar istediğimiz her tür bilgiyi sosyal iş ağları aracılığıyla paylaşabiliyoruz. Bu sayede yeni iş fırsatlarına ulaşmamız da kolaylaşıyor.

Başarılı bir sosyal iş ağı ortamı kişisel etkin bağlantılar kurmayı sağlayarak pek çok yeni iş fırsatı sağlayabilir. Bunlardan öne çıkanları, yeni satış kanalları bulmak, yeni iş ortakları edinmek ve özellikle de yeni bir iş arayışında daha iyi bir işi daha hızlı bulmaya olanak vermesidir.

“Sosyal iş ağı”nı tanıdık çevresinin internet üzerine taşınmış hali olarak düşünmek, olayı çok basite indirgemek olurdu. Zira, sosyal iş ağları tanıdık çevresinden çok daha fazlasıdır. Burada, birisine kartvizitinizi verip sonrasında unutulmazsınız. Bir gün o kişiyle irtibat kurmak istediğinizde “Beni hatırlayacak mı acaba?” diye düşünmezsiniz. Çünkü, internet üzerindeki sosyal iş ağınız bu ilişkileri daima sıcak tutmaktadır. Bunun yanı sıra sosyal iş ağları geleneksel tanıdık çevrelerinden hem daha eşitlikçi hem de daha güven verici olma özellikleriyle öne çıkmaktadır. Burada, gerçekte size ait olan başarılar ile öne çıkarsınız.

Sosyal bir iş ağı sayesinde:
– Çeşitli etkinlikler düzenleyerek veya düzenlenmiş etkinliklere katılarak diğer kullanıcılarla yüz yüze tanışma ve çevrenizi genişletme imkânı bulabilirsiniz.
– Gelişmiş profil sayfanız sayesinde kendinizi profesyonelce tanıtabilir ve gizliliğinizi istediğiniz ölçüde sağlayabilirsiniz. Ayrıca dilerseniz profilinizin arama motorlarından da ulaşılabilmesini sağlayabilirsiniz.
– Ana sayfanızı görünmesini istediğiniz bilgilerinize göre düzenleyebilir, sürükle bırak yöntemiyle bilgilerinizin görüntülenme sırasını değiştirebilirsiniz.
– İş fırsatlarını değerlendirip, kendinize kolayca çevre edinebilirsiniz.
– Bağlantılarınızla projeler oluşturup, geliştirebilirsiniz.
– Dosya paylaşım sistemini kullanabilir ve birlikte çalışarak problemlerinizi rahatlıkla çözebilirsiniz.
– Gruplar oluşturup veya gruplara katılıp iletişime geçtiğiniz profesyonel arkadaşlarınız sayesinde yeni fikirler üretebilirsiniz.
– Uzman olduğunuz konularda makaleler yayınlayabilirsiniz.
– Sektörünüzle ilgili sorularınızı sorabilir ve sorulmuş sorulara yanıtlar verebilirsiniz.
– Şirketiniz için en iyi yetenekleri keşfedebilirsiniz.

Profilinizi oluşturken dikkat etmeniz gerekenler:
Sosyal iş ağındaki profilinizi oluştururken eğitim, iş deneyimi gibi alanları dikkatlice doldurarak özgeçmişinizin kısa bir özetini kısa zamanda oluşturabilir, sizi kurumsal hayatta temsil edecek nitelikte profesyonel görünümlü bir fotoğrafınızı ekleyebilirsiniz. Fotoğraf, iş odaklı sosyal platformlarda yüzünüzü tanıtmak için çok önemlidir, mutlaka eklemenizi öneririm.

Profilinizi sürekli güncel tutun. Profilinizde projelerinizden, profesyonel deneyimlerinizden, hedeflerinizden, uzmanlık alanlarınız bahsedin. Siteyi düzenli takip ederek, bağlantılarınızla olan iletişiminizi iş ağınız üzerinden de kurun, tanıyor olabileceğiniz kişiler listesini periyodik aralıklarla gözden geçirin, bağlantılarınızı artırın.

Oluşturulan profiller, kişinin mesleki bilgi ve becerileri, uzmanlığı hakkında anında bilgi edinmeyi sağlarken, iş ağlarında kişi için bir referans mektubu niteliği taşımaktadır. Bunun yanı sıra direkt kişisel referans yazılarını da profilinizde görüntüleyebilirsiniz.

Şu an yaptığınız işe ve hedeflerinize uygun kelimeleri profilinize eklemeyi unutmayın.

Bağlantıda kalmaya değer gördüğünüz kişileri, sosyal iş ağınıza mutlaka bağlantı olarak ekleyiniz. Bir süre sonra bu kişinin, işinden ayrıldığı için güncel bilgiler içermeyen bir kartviziti yerine, her an son iş bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Sosyal iş ağında iyi bir şekilde hazırlanmış profiliniz, kariyeriniz ve projeniz için 7×24 çalışacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir