.Com Uzantısı 25 Yaşına Girdi

İlk .com uzantılı domain bundan 25 sene önce tescil edilmiş. Ben o zamanlar ilk okula yeni başlamıştım herhalde. Değil .com uzantısına, computer kelimesine bile o kadar uzakta yaşıyordum ki. Erzurum’da ilk bilgisayarcı ben ortaokula başladığımda açılmıştı sanıyorum. O da logosu elma olan bir firma idi. Sonra ismi İyibim olan IBM 🙂 satan bir firma açılmıştı.

Neyse konuyu dağıtmayayım. Şimdi ise artık boşta domain bulmak çok zor. Dağın başında arsa alıp değerlenmesini bekleyenler gibi abuk sabuk alan adlarını alıp duruyor insanlar. Amerika’yı zengin etmekten başka bişey değil. Aslına bakarsanız artık herhangi bir iş için kullanmayacaksanız alan adı almanın parayı sokağa atmaktan farkı yok. Yaptığınız işle alakasız, anlamı olmayan bir kelimeyi bile yeterince tanıtım yaparak o iş kullanabiliyorsunuz. Kabul ettirmekle alakalı.

Çok klişe olacak ama bundan 20 sene önce yahoo.com’u, google.com’u almış olsak şimdi peheeeeyyy. Hiç ağzınızın suyu akmasın, bi halt olmazdı. 🙂 Yanlızca şu an Yahoo’u Kekoo diye, Google’ı da Gugli falan diye kullanıyor olurduk herhalde. Yani iş domainde değil, domain altında yapılan işte yatıyor.

Aslında çok değil bundan 10 sene öncesine kadar da bir çok Türkçe isim ve kelime tescil edilmemiş öyle duruyordu. Neden sonra birileri bunun farkına varıp isimleri toplamaya başladı. Hatırlıyorum da 10 yıl öncesiydi, Amerika’da bir uyanık sabanci.com adresini almıştı. Sabancı’ya satmaya çalışıyordu. Sonrada Sabancı kendisine dava falan açmıştı. Hey gidi, ne günlerdi 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir