Bilgisayar Dergilerine Taktım!

Bu ay önce LOG dergisini okudum. LOG ile ilgili düşüncelerimi bir önceki yazımda belirtmiştim. Önce LOG okumamın sebebi dergi bayiisine ulaşan ilk dergi olmasıydı. Neden böyle olduğunu diğer dergileri de aldığımda öğrendim. LOG’un dağıtımcısı yazımın devamında bahsedeceğim diğer dergilerden farklı bir şirket.

LOG’dan yaklaşık 3 gün sonra PC-Net ve CHIP’i aldım. PC-Net ve CHIP ayrı ekipler tarafından oluşturulan ancak aynı yayın grubu çatısındaki iki dergi. Ve birbirleriyle yarış ve rekabet halindeler. Tatlı bir rekabet gibi değil sanki… Birbirlerini ciddi rakip olarak görüyor ve bunu her fırsatta belirtiyorlar. En basitinden CHIP Sorumlu Yazı İşleri Müdürünün bu ayki yazısında “Dar editör kadrosuyla kısa ve zayıf yazılar yazmak yerine, gelecekte de Google’da basit bir arama sorgusuyla kolayca bulamayacağınız kaliteli yazılar sunmaya devam edeceğiz” sözüyle taşladığı dergi hangisi olabilir ki? Yada PC-Net’in Editörünün 150. sayı onuruna yazdığı yazıda sarfettiği “Türkiye’nin en istikrarlı ve tek yerli bilgisayar dergisi biziz” sözüyle kendilerini birinci sıraya çıkarması…

3 dergiden tasarım olarak açıkçası LOG’u çok beğeniyorum. Çok okunaklı bir dergi ve tasarımcılarını tebrik ediyorum.

Diğer yandan azının zarar çoğununsa kârdan çok okuyucuyu sıktığını düşündüğüm reklamlara değinmek istiyorum:
PC-Net 196 sayfa ve 44 tam sayfa reklam var. CHIP 164 sayfa ve 38 tam sayfa reklam içeriyor. LOG ise 116 sayfa ve 15 tam sayfa reklam almışlar bu ay.

Bu rakamlar doğrultusunda bu ayın reklam şampiyonu içeriğinin (en az) %23’ünü reklamla doldurarak CHIP oluyor. İkinci sırada %22 ile PC-Net, üçüncü de tabiiki %13 ile LOG oluyor. Ürünün reklamının yapıldığı çok belli olan irili ufaklı yazılara girmiyorum hiç…

LOG’u okuduysanız aslında içeriğinin çoğu reklam kokan yazılarla dolu. Örneğin Samsung S8500’e ayrılmış tam 4 sayfalık bir içerik var. İçerik ürünle ilgili büyük-detaylı resimler ve yazılarla dolu ve ürünü çok iyi tanıtmış. Reklam demek haksızlık olur. Ürünü almayı düşünen için gerçekten faydalı bir yazı.

Öte yandan içkiye karşı olmasam da bilgisayar dergisinde içki reklamının ne işi olduğunu kendime ve CHIP reklam pazarlama bölümüne sormaktan kendimi alamıyorum.

Konuyla ilgili bu son yazım olur umuyorum. Zira dergilerin benim yazılarıma dayanarak kendilerini düzelteceklerini sanmıyorum. Dergileri baştan sona ayrıntılı inceleyerek okuyacak yazı bulmaya çalışmaktan da yoruldum. Hobi dergilerine yöneleceğim bundan sonra galiba. CHIP Sorumlu Yazı İşleri Müdürünün de dediği gibi dar yazar ekibiyle, Google’da arattığımda bulabileceğim yazılar içeren dergilere 7.00 TL vermenin bir anlamı yok diye düşünüyorum.

Hatırlıyorum da eskiden bu dergiler benim için hakikatten başlı başına birer referans olabilecek yazılar içeriyorlardı. Bundan 6-7 yıl öncesinden bahsediyorum tabii… İçeriklerini fotokopi çektirip dosyalar, sonradan lazım olduklarında kolayca ulaşabileceğim formata dönüştürür ve kullanırdım. Evet yanlış okumadınız. Sonradan lazım olabilecek yazılar, makaleler içeriyorlardı. Yazılım geliştirme, web uygulamaları, 3d ve resim uygulamalarıyla ilgili içerikler vardı. İnsanlara birşeyleri öğretiyorlardı. Konusunda uzman kişilerin köşeleri vardı. En az 15 yazar var idi. Şimdi TR’nin en istikrarlı olduğunu söyleyen dergisi 6 kişiden oluşuyor. Kaliteli birşey beklemek zaten baştan yanlış.

Şimdi öyle mi? Herşey kullanıcıya zaten hazır sunuluyor. Üretimden çok tüketime dayalı bir içerik konsepti var. Devamlı yeni çıkan teknolojik ürünler, televizyonlar, MP3 çalarlar, klavyeler, mouselar vs… Yazılım konuları çok cılız. Belli konulara yönelik öğretici-gelişim konuları bitmiş. Belki de artık işler böyle yürüyor. Herşey çok hızlı gelişiyor. Geçen ay iPad çıktı, bu ay geçti gitti, popülerliğini yitirdi. Saman alevi gibi yanıp sönüyor herşey. 3 ay sonra, 3 ay önceki bir bilgisayar dergisini açıp da faydalanabileceğim bir tane yazı yok.

Taktım işte, taktım, ne yapayım???

En iyisi NTV Bilim okuyayım biraz. Umarım bu ay geçen aykinden daha iyidir…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir