Visual Studio 2010’dan Birkaç Yenilik

Visual Studio 2010 şu an Beta 2 yayında. İsteyen şu linkten indirip kurabilir. Visual Studio 2010 yanında bir çok yenilik getirdi. Bu yazımda bu yeniliklerden biraz bahsedeceğim.

Öncelikle VS2010’u açtığımızda karşımıza ilk gelen şey IDE olduğu için bundan başlayalım. Arayüz tamamen değişmiş durumda. WPF ile yeniden yazılmış. Çoklu monitör desteği eklenmiş. Açılan tüm kod ve design pencerelerini IDE’den ayırıp varsa ikinci monitöre taşıyabiliyoruz. Yada Property, Solution pencerelerini… Kısaca ekranda sürüklenip bırakılabilen herşey IDE’nin dışına ama bağlantısı kopmadan taşınabiliyor.

Tabiiki en belirgin .Net Framework 4.0’ı sayabiliriz. .Net FW 4.0 ile ilgili yenilikler için başka bir yazıda buluşmayı ümit ediyorum. Ancak ufak bir yenilikten bahsetmek gerekirse buna Opsiyonel Parametre’yi örnek gösterebilirim. Bir method için birden fazla overload yazma işini ortadan kaldırıyor.

Bir diğer yenilik ise Template Projeler. Örneğin template bir website seçtiğinizde projenize hazır bir site ekliyor. Bu site için gerekli olan Login formu ve içerik sayfalarını, CSS ve JQuery dosyalarını (bu arada Microsoft’un da JQuery’den yana olduğunu öğrenmek sevindirici oldu) projeye otomatik olarak ekliyor. Bunun yanısıra Online Template’lerde web’den hazır templateler indirebiliyor olacağız.

.Net 4.0 ile gelen bir diğer yenilik ise Web.config dosyamızda oldu. Bildiğiniz gibi default bir web projesi oluşiturduğumuzda web.config dosyamızı açtığımızda karşımıza bir sürü karma karışık ayar satırları gelir. .Net 4.0’da ise default projemizin web.config’i toplam 4 satırdan oluşmaktadır. Siz projenize ekstra referans yada kütüphane ekledikçe ihtiyaca göre Web.config dosyanıza bu eklentiler yapılacak.

WPF geliştiriciler şu anki VS versiyonlarında çoğu işlem için Expression Blend kullanmak durumunda kaılıyorlar idi. VS2010 ile birlikte artık bütün WPF işlemleri VS2010 arayüzüne embed edilmiş durumda.

Son olarak benim özellikle hoşuma giden yeni Snippet özelliği var. Bildiğiniz üzre kod tarafında bir “foreach” oluşturmak için “foreach” yazıp iki kere [Tab]’a bastığımızda hemen bize bir foreach şablonu oluşturuyor. Yada “for” yada “ctor” yada “prop” gibi daha bir çok snippet mevcut. VS2010’da snippet özelliği HTML kaynak ekranlarında da çalışcak. Örneğin “<a” yazıp iki kez [Tab] yaptığımızda a tagımız hazır karşımızda olacak. Yada “<listbox” yazıp yine iki kez [Tab] ve içine iki adet option eklenmiş listbox’ımız kullanıma hazır. HTML yazmamızı gayet hızlandıracak bu yeni özellik gerçekten developerlar için çok faydalı olacak.

VS2010 neredeyse çıkmak üzere. Halen yapmadıysanız, hemen bir VS2010 Beta indirip test etmeye başlamanızı öneriyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir