PCNet, NTV Bilim, LOG, Bilim Teknik, Oyungezer

Şubat 2010’da yani bu ay aldığım dergilerdi bunlar. Daha önceki bir yazımda Bilgisayar ve İnternet dergileriyle ilgili birşeyler yazmıştım. Bu yazımdan sonra dayanamadım, haftasonu okumak üzere 4 dergi daha aldım.

PCNet dergisi yukarıdaki yazıma konu olan dergi idi aslında ve uzun zamandan sonra son iki aydır almaya başladığım dergidir. Derginin ilk sayısını hatırlıyorumda… Hey gidi…

NTV Bilim’i NTVMSNBC’yi günlük olarak takip ettiğim ve isminde Bilim kelimesi geçtiği için son bir kaç aydır alıyorum.

Bilim ve Teknik’i uzun süredir değişik aralıklarla alıyorum. Genelde ay başına denk geldiğimde büyük sayılacak bir dergi standı olan marketlerde rastlarsam oluyor bu.

LOG dergisini de kapağının tasarımı hoşuma gittiği ve fiyatı 5TL olduğu ve yanında Oyungezer dergisi hediyesi olduğu için aldım.

Dergilerden aklımda kalanlarsa şöyle:

NTV Bilim: Öpüşmek ıslak imza, Tetis’in gazabı, ve yeni bulunan örümcek türü. Ufak tefek ilginç yazılar da yok değildi. %50’si bilindik ve daha önce ele alınmış konular.
PCNet: Ekşi sözlük söyleşisi, her eve lazım 20 yazılım, Linux altında yazılım geliştirme ortamları…. Allahtan iPad’in lansmanını kaçırmışlar yoksa en az 20 sayfa ayırırlardı herhalde. Tabii ki yer verilmesi gerekir ama abartmamak lazım. Mart sayısında göreceğiz. Yine de ümidimi kaybetmek istemiyorum.
Bilim ve Teknik: Örümcek ipeği, şehirdeki hava kirliliğinin çocuklara tehdidi, erkek bireyleri olmayan karınca kolonileri. Konular çok bilimsel ve çok sıkıcı. Derginin biraz format değiştirmesi gerekiyor sanırım. Eskiden yazıları çok daha çeşitlilik gösteren ve eğlenceli bir dergi idi…
Oyungezer: Hemen söyleyeyim, dergi LOG’un hediyesi olduğu için Kasım 2009 sayısını vermişlerdi. Kasım 2009’da Assassin’s Creed, Brutal Legend ve Aion oyunları revaçtaymış. Ayrıca konsol oyunlarına daha çok ağırlık verilmeye başlanmış onu öğrendim. Her ay sırf oyun içerikli 150 sayfalık bir dergi çıkarmak zor olsa gerek.

LOG Dergisine özel bir bölüm ayırmak istiyorum.
Öncelikle kapak tasarımı gayet güzel diyebilirim. Oyungezer dergisindeki geçmiş bir LOG sayısının kapağı da aynı güzellikte. Anladığım kadarıyla her ay kapakta o ayın popüler ürününü elinde tutan bir hatun kişi var. Teknoloji ile güzelliği mi birleştirmeye çalışıyorlar nedir? iPad’in lansmanı için baskıyı durdurup yeniden baskıya girmişler. Sayfa tasarımları çok güzel ve dergi kendisini okutuyor (tabii ilginizi çekecek konu bulursanız). Zemini beyaz sade ama şık bir web sitesini gezer gibi bir duyguya kapılıyorsunuz dergiyi okurken.
Ürün resimleri çok büyük ve kaliteli. Gerçekten dergi tasarımı nasıl olmalı sorusunun en güzel yanıtı LOG dergisi.
Konu başlığı yada makale yok, zira adı üstünde Teknoloji Dergisi ve bolca ürün tanıtımı var. Teknoloji ile en son yenilikleri ve ürünleri haber veriyor. Panasonic sonunda Türkiye ofisini açmaya karar vermiş. Adamlar dünya devi ancak TR’de bi tane doğru düzgün distribütör bulamadılar, bulamadıkları gibi TR’deki itibarları şu an yerle bir… Nexus One ve iPhone 3Gs karşılaştırması aklımda kalan yazılardan. Ve şunu öğrendimki; iPhone, Nexus’u dövermiş. 8 kategoride karşılaştırma yapılmış ve 7-1 iPhone kazanmış. iPad ile ilgili 3 sayfalık yazıyı beğendim. Ama o kadar işte. Derginin içeriğiyle ilgili daha detaylı bilgiyi derginin bu ayki sayısının sayfasında bulabilirsiniz.

Sonuç olarak bu 5 dergiyi (PCNet’i de yeniden, belki gözümden kaçan bişeyler olmuştur diye) iki gün boyunca gözden geçirdim, karşılaştırdım, okumaya çalıştım. Koskoca 5 dergide okumaya değer en fazla 10 yazı bulabilmişimdir. Benim mi ilgi alanlarım ve zevklerim daralıyor yoksa dergilerde çok fazla gereksiz yazı mı var? Yani bir laptop ile ilgili 2 sayfa yazı neden yazılır ki? Bu nasıl bir aşktır.

Ümidimi kaybetmeyeceğim, ve en ufak bir yeni bilgi alma olasılığım devam ettikçe aylık dergileri takip etmeye çalışacağım. Hem hiç olmasa 1-2 tane de olsa yeni bilgi edinme, hem de yazılı basını desteklemek adına yapacağım bunu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir