Bilgisayar ve İnternet Dergileri

Uzun zamandır bilgisayar dergisi almıyordum. Belli sebeplerden almayı bırakmıştım. En çok satan olduğunu düşündüğüm dergiyi 2010 yılının başından itibaren tekrar almaya başladım. Bu ayki sayıyla birlikte neden bilgisayar dergilerini almayı bıraktığımı yeniden hatırladım

  • En belirgin sebep dergi sayfalarının neredeyse %50’sinin reklam içeriği olması. Tamam reklam çok önemli bir gelir kaynağı ancak dergi de ücretsiz değilya. 6.5 TL verdiğim bir dergiden dolu bir içerik beklemek hakkım diye düşünüyorum. Üstelik reklamların çoğu insanları belli ürüne yönlendirme amaçlı değil, direkt markanın prestij reklamı.
  • Bilgisayar ve internet ile doğrudan alakası olmayan direkt teknoloji ve ürünlerlele ilgili çok fazla yazı var.
  • Bilgisayar ve internetle alakalı ürünlerle ilgili incelemelerin de çoğunun reklam amaçlı hareketler olduğu bariz.

Sonuç olarak dergi %50 direkt, %15 dolaylı reklam ve %15 de alakasız konuları içeriyor. Direkt bilgisayar ve internet konuları iyi ihtimalle derginin %20’ini kapsıyor. Yani verdiğim paranın %80’i boşa gidiyor.

Bu dergileri neden almaya devam etmeliyim diye düşünüyorum. Yada mesleğinde zaten belli noktaya gelmiş insanlar bu dergileri neden alır diye soruyorum kendi kendime. Belli kişilerin yazdıkları ve yanlızca dergiden okunabilen makale tarzı yazılar dışında, bu dergide olup da belli başlı kişi ve toplulukların bloglarını takip ederek yada Google araması yaparak ulaşabileceğim mecralarda olmayan ne var? Hemen hemen hiç birşey.

Dergiler artık belli bir yaşın altına hitap eder duruma gelmiş ne yazık ki. Belli bir yaşın altındaki kişilerin sıkıcı bulabileceği konulara neredeyse hiç yer verilmiyor. Öğreticilikten-üretkenlikten çok tüketmeye yönlendiriyorlar okuyucularını. Sektörle ilgili, sektörün gidişatıyla ilgili, bu işe yeni başlayanların yada işin içinde olanları mesleki açıdan yönlendirici hiçbir bilgi yok.

Dergilerin kapak sayfasında “Bilgisayar, Internet, Teknoloji ve Reklam Dergisi” yazsalar daha doğru olacak.

Durum böyleyken ben neden bilgisayar ve internet dergisi almayı sürdüreyim ki? Neden?

“Bilgisayar ve İnternet Dergileri” üzerine bir düşünce

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir